مقاطع بی نظیر قرآنی از قاریان عصر طلایی

الَّذِینَ آتَیْنَاهُمُ الْکِتَابَ یَتْلُونَهُ حَقَّ تِلَاوَتِهِ أُولَٰئِکَ یُؤْمِنُونَ بِهِ ۗ وَمَن یَکْفُرْ بِهِ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الْخَاسِرُونَ [البقرة-121]

آخرین نظرات
۰۷ خرداد۰۰:۳۲

یک آیه از سوره طارق با صدای استاد عبدالباسط که بخشی از تلاوت نباء-طارق-قدر هست که در سال 1965 در مسجد امام حسین اجرا کرده. امسال ظاهرا خبری از پخش تلاوت ویدیویی قبل از اذان مغرب از تلویزیون مصر نیست. بی مناسبت نیست اگر اشاره کنم که این تلاوت در رمضان سال 1392 (2013) پخش شد و میشه گفت اولین ویدیویی قدیمی بود که به شدت باعث خوشحالی همه دوستداران شد و دیدن اون آدم رو میبره در فضای سال های دهه 60... همیشه دوست داشتم که حالت گرفتن عبدالباسط رو در آیه های شاهکار ببینم. شاید این یه گوشه کوچکی باشه که البته خیلی هم غنیمته. از بسم الله گفتن عبدالباسط که به نظر من مثل یک امضا هست و هیچ کس نمیتونه مثل خودش بگه بگیرید تا موارد فنی دیگه. اینکه لب و دهن چطوری کلمات رو تلفظ میکنن، اینکه با اوردن دست جلوی دهان صدا رو کنترل میکنه،  اینکه با یک تکنیک ساده که نزدیک کردن خودش به میکروفن هست میتونه صداشو بیشتر کنه، اینکه چه نفسی میگیره که میتونه انقدر طولانی بخونه، همه توی همین مقطع مشخصه. خدا بیامرزدش.... البته هم در این ویدیو و هم در سایر ویدیوهایی که در این چند سال منتشر شدن کلا کارگردان کار خودشو میکرده و خیلی از جاها درست در قسمتهای حساس به جای اینکه قاری رو نشون بده چیزهای دیگه نشون میداده و این قضیه تو تلاوتهای استدیویی فاجعه بار تره چون بعضی جاها فیلم برداری از پشت سر بوده! پیشنهاد میکنم در سحر اینو گوش کنید. از این تلاوت بخصوص مقاطع بیشتری قرار میدم در آینده.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ وَالسَّمَاءِ وَالطَّارِقِ(1) وَمَا أَدْرَاکَ مَا الطَّارِقُ(2) النَّجْمُ الثَّاقِبُ(3) إِن کُلُّ نَفْسٍ لَّمَّا عَلَیْهَا حَافِظٌ(4)
قسم به آسمان و طارق آن//و چگونه توانی طارق آسمان را بدانی؟///طارق همان کوکب درخشان است که نورش نفوذ کند//(قسم به اینان) که هیچ شخصی نیست جز آنکه او را البته (از طرف خدا) مراقب و نگهبانی هست.


لینک دانلودپ.ن: سال 2013 که این ویدیو پخش شد همزمان بود با قضیه برکناری محمد مُرسی و توی زیر نویسهای همین ویدیو هم اخبار توئیت مانند رو میتونید مشاهده کنید.

محمود | ۰۷ خرداد ۹۶ ، ۰۰:۳۲

طارق

عبدالباسط عبدالصمد

مصر

ویدیو

نظرات  (۱)

الله اکبر الله اکبر
به به واقعا به تمام کلمه زیبا بود . عجب سلیقه ی بکری دارین برادر
انسان وقتی به این نغمه های آسمانی گوش میده روح و تن یک جمله غرق معنویت میشن . خداوند رحمت کند شیخمان را و همچنین چشمه رحمت و برکاتش را بر شما افزونتر
مرسی داداش
پاسخ:
لطف دارید شما... سلیقه رو عبدالباسط داره که این جوری به آیات، هنرمندانه آهنگ میده